BİLDİRİMLER TÜMÜNÜ OKU

Haftanın Konuğu / Özge ve Gandalf The Grey

İlk konuğumuz sevgili Özge, kedisi Gandalf'ı anlatıyor.


Merhaba, ben bir kedi annesiyim. Tekir diyebileceğimiz dişi kedimizin adı Gandalf ve 3.5 yaşında. Veterinerden sahiplendik. Bir kafesin içinde 3 kardeşten biriydi. En uysalı diye aldık fakat bir yer yer içinden canavar çıktığını kabul etmeliyim😊 Amacımız erkek kedi almaktı. Fakat sonradan 2 dişi olduğunu öğrendik. Ona bir kere Gandalf hatta Gandalf the Grey ismini (LOTR fanları) vermiştik. O şimdi bizim dişi Gandalfiyemiz, Gandişimiz😊

gandalf

 

Gandişle genel olarak evde vakit geçiriyoruz. Evin her köşesinde uyumuşluğu vardır. Evi bizden çok o hakediyor. Sokağa çıkarmadığımız için pek bilmiyor, çıkarınca kucağımızdan inmiyor. Her kedi gibi kendine has uyuzlukları ve özellikleri var. Genelde evde bizden başka insan sevmez. Özellikle renkli gözlü erkeklerden nefret ettiğini düşünüyoruz (kısırlaştıran veteriner amcanın gözleri renkli, ben ona bağlıyorum😊). Beni baya annesi gibi biliyor. Boynumu emme gibi bir kendine has huyu var😊 Bir de sabahları uyandığımı anladığında kucağıma çıkıp yatıyor. Eve girdiğimde ilk onu görüp, ayağıma sürünmesini keyifle izleyip, kucağıma alıyorum. Canımın en sıkkın olduğu zamamanlarda sarılarak yatıyorum; gerçek bir ilaç gibi. Onunla kendimi gerçek bir anne gibi görüyorum. Evlat işte...:)

gandalf

En çok mutlu olduğu anlar eve geldiğimiz anlar olabilir. Ama haftasonları çok fazla evdeysek bizden sıkılıyor bence. Sonuçta onun evi ve biz gereğinden fazla alanını gasp ediyoruz. Eşimin eve yaklaştığının gandişten anlarım. Daha apartman kapısı açılmadan Gandiş koşarak kapıya gider; ki biz 3. katta oturuyoruz. En mutsuz anları da biz tatildeyken sanırım. Eve bakmaya gelen insanlara kötü davranır ama aynı zamanda salmak istemez. Biz eve gelince de 3 gün kucağımızdan inmez. En ağırını kısırlaştırdğımız zaman yaşamıştı. Yakalaşık 3 hafta veterinerde kalmak durumunda kaldı. Almaya gittiğimde önce beni tanımadı. Kucağıma alınca dünyanın en uysal kedisine dönüştü. O anı bana bakışını, patisiyle dokunuşlarını unutamam.

gandalf

Kedi bakımları için özel tavsiyelerim yok. Genelde bu işi kediler ayarlıyor. Düzenli olarak karnını doyurmak, suyunu vermek, kumunu vermek yeterli. Köpeklerin kadar meşakkatli değil kedi ebeveyni olmak. Sakin olmak, sakin davranmak, sıkıştırmamak onları daha uysal yapıyor. Yoksa oyun olarak gördüğü şeyler bir zamandan sonra zarara yol açabiliyor. Dışarıda kedilerle yeşillikli alanlarda zaman geçirmek onlar için daha iyi olabilir. Yedikleri çimenler midelerini temizlemede de faydalı. Ben ara ara kedi maltı yediriyorum. Kendilerini çok yaladıklarından dolayı bağırsaklarında oluşan tüyleri dışkılarıyla atıyorlar. Düzenli olarak aşılarını yaptırmak da hem onun için hem kedi sahipleri için önemli.

Son olarak bir hayvan sahibi olarak onların para ile satın alınmasına karşıyım. Evlat edinin. Dışarda ilgiye muhtaç çok hayvan var. Bizlere de çok fazla şey katıyor hayvan dostu, ailesi olmak. Kayıtsız şartsız sevmeyi öğreniyorsun, bu kadar dertsiz tasasız olmalarına şaşıyor ve onlardan gamsızlığı öğreniyorsun. O gırgırlarından huzuru öğreniyorsun. Hayvanlardan korkmayın, çocuklarınızı korkutmayın ve evlat edinin...

Özge Erkmen KayalıoğluDiğer Yazılar
Köpeklerin Depresyona Girmesine Sebep Olan 6 Neden
11 Mayıs 2018
Köpeklerde depresyon çok fazla gözükmese de zaman zaman çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.
YAZIYI OKU
Kediler Hakkında 10 İlginç Bilgi
9 Mayıs 2018
Kediler hakkında daha önce belki de hiç duymadığınız veya nadir duyduğunuz 10 ilginç bilgiyi öğrenmeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evetse beraber içeriğimize göz atalım.
YAZIYI OKU
Dünyayı Gezen Evcil Hayvanlar
6 Mayıs 2018
Dünyayı gezmek birçoğumuzun hayali! En güvendiğimiz dostumuzla dünyayı gezmek ise eşsiz bir fikir.
YAZIYI OKU
İstanbul'da Evcil Hayvanınız İle Gidebileceğiniz 10 Pati Dostu Mekan
3 Mayıs 2018
Hayvan severliliği ile örnek olmuş mekanlar kalbimizde ayrı bir sempati kazanmış durumda; haydi hep beraber bu mekanları inceleyelim!
YAZIYI OKU
Evcil Hayvanların Yaşlı İnsanlar İçin Sağladığı Yararlar!
17 Nisan 2018
Evcil hayvanların varlığı yaşlı insanlar için hem mental hem de fiziksel birçok yarar sağlar. Özellikle kedi ve köpek sahibi olan yaşlı insanlar gün içerisinde daha çok hareket ederek günlük hayatlarında aktif olmalarını sağlar. Köpekleri ile gün içerisinde çıkacakları yürüyüş günlük egzersizleri için yarar sağlayacaktır.
YAZIYI OKU