BİLDİRİMLER TÜMÜNÜ OKU

Köpeklere Tasma Eğitimi

Tasma eğitimini edinmek hem yavru köpekler için hem de yetişkin köpekler için önemli bir unsurdur. Dışarıdayken köpeğiniz üzerinde hakimiyet kurmak ve köpeğinizi kontrol altında tutmak için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Tasma eğitimini edinmek hem yavru köpekler için hem de yetişkin köpekler için önemli bir unsurdur. Dışarıdayken köpeğiniz üzerinde hakimiyet kurmak ve köpeğinizi kontrol altında tutmak için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Tasma eğitimi köpeğinizin henüz yavruluk döneminde edinmesi gereken bir eğitimdir. Tasma herşeyden önce köpeğinizin güvenliği sağlamaktadır, gerek trafikte herhangi bir kaza yaşanmaması için gerekse korkabilecek insanları tedirgin etmemek için tasma kullanımı önerilmektedir.

Tasma eğitiminin ideal dönemi köpeğiniz henüz 4 ile 6 aylık civarındayken yapılması önerilmektedir. Bu dönemlerinde her türlü eğitimi almaya daha yatkın olan köpekler kısa zamanda tasma kullanımına alışacaktır. Tasma eğitimini köpeğinize verirken en önemli nokta sizin sabrınız ve sakinliğiniz olacaktır çünkü ilk evrede köpeğiniz tasma takmayı reddedebilir.

 

pet, bakıcı ol, bakıcı bul,

Alıştırma aşaması;

Eğer köpeğiniz 4 aylıktan küçük ise tasma yerine yumuşak bir ip kullanarak bu döneme başlayabilirsiniz, fakat daha büyükse yavru köpek tasmalarını tercih etmelisiniz. Köpeğiniz ideal dönemindeyken ilk aşama köpeğinizin tasmaya alışma evresidir. Bu evreye köpeğinizi ilk size geldiği günden başlatabilirsiniz.

 

Tasma alırken dikkat etmeniz gerekenler;

Ağır olmayan tasma almak ve

Köpeğinizin boynunu acıtmadığından emin olmak.

 

Köpeğiniz ilk aşamada tasmayı kabul etmeyip çıkarmaya çalışırsa sakın çıkarmayı denemeyin. Ne kadar çok çıkarmanızı istesede tasmayı boynunda tutmanız tasmaya alışması için en önemli evre olacaktır. Eğer tasmayı çıkarmayı kabul ederseniz eğitiminiz başarısız olacaktır. Tasmayı çıkarmak yerine o anda köpeğinizin ilgisini dağıtacak unsurlar yaratabilirsiniz - oyuncak veya başka bir uğraş ile oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Tasmaya alıştırma evresinin bir diğer adımı ise tasma ile birlikte gerçekleştirceğiniz yürüyüşlerdir. Bu aşamada köpeğiniz eğer o an yürümek istemiyorsa onu çekiştirmemelisiniz. Bir süre sonra köpeğiniz tasma ile yürümeye alışacaktır ve bu duruma kabullenecektir.

 

Son olarak köpeğinizi siz onu çekmeden yürümeye alışmasıdır. Köpeğiniz tasma ile yürümeye alışmış ve dışarıda size herhangi bir zorluk çıkarmamaya başladıysa onu ödüllendirmelisiniz.

Köpeğiniz tasma takılı iken sizi geride bırakıp peşinden koşmanıza veya çekiştirmenize neden oluyorsa yapmanız gereken; durmanızdır. Köpeğinizin bu aşamada sizi yönlendirmesine izin vermemelisiniz. Böyle bir durumda köpeğinize gerekli komutları vererek durmasını ve yanınıza gelmesini sağlamalısınız.Diğer Yazılar
Haftanın Konuğu / Özge ve Gandalf The Grey
14 Ağustos 2018
İlk konuğumuz sevgili Özge, kedisi Gandalf'ı anlatıyor.
YAZIYI OKU
Köpeklerin Depresyona Girmesine Sebep Olan 6 Neden
11 Mayıs 2018
Köpeklerde depresyon çok fazla gözükmese de zaman zaman çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.
YAZIYI OKU
Kediler Hakkında 10 İlginç Bilgi
9 Mayıs 2018
Kediler hakkında daha önce belki de hiç duymadığınız veya nadir duyduğunuz 10 ilginç bilgiyi öğrenmeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evetse beraber içeriğimize göz atalım.
YAZIYI OKU
Dünyayı Gezen Evcil Hayvanlar
6 Mayıs 2018
Dünyayı gezmek birçoğumuzun hayali! En güvendiğimiz dostumuzla dünyayı gezmek ise eşsiz bir fikir.
YAZIYI OKU
İstanbul'da Evcil Hayvanınız İle Gidebileceğiniz 10 Pati Dostu Mekan
3 Mayıs 2018
Hayvan severliliği ile örnek olmuş mekanlar kalbimizde ayrı bir sempati kazanmış durumda; haydi hep beraber bu mekanları inceleyelim!
YAZIYI OKU