BİLDİRİMLER TÜMÜNÜ OKU

Köpeklerin Depresyona Girmesine Sebep Olan 6 Neden

Köpeklerde depresyon çok fazla gözükmese de zaman zaman çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.


Köpeklerin depresyona girmesinin nedenleri genellikle yaşadıkları olaylar olarak gösterilmektedir. Gerek içinde bulundukları ortam gerekse sahiplerinin içinde bulundukları ruh halleri köpeklerin psikolojik durumlarını etkileyebilir.

Şimdi birlikte depresyonun nedenlerini inceleyelim.

•İlgi Eksikliği

köpek eğitmeni
Köpekler doğaları gereği sosyal ve enerjik canlılardır. Sahipleri ile vakit geçirmeyi ve oyunlar oynamak onlar için günlük bir rutindir. Köpeklerin sahipleri ile yeterince vakit geçirmemeleri ve onların ilgisinden mahrum kalmaları depresyona girmelerine neden olmaktadır. Eğer işinizin yoğunluğundan ötürü onlara vakit ayıramıyorsanız düzenli aralıklarla onlarla oyun oynayabilecek bakıcılar bulabilirsiniz :D Ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

•Yetersiz Egzersiz Yapması

köpek sağlığı
Köpekler enerjik ve hareketli canlılardır. Gün içinde enerjilerini atabilmeleri için günlük egzersizler yapmaları gerekmektedir. Fiziksel olarak enerji harcamaları ruhsal açıdan da köpeğinizi etkilemektedir. Günlük yürüyüşler yapması ile bu sorun ortadan kalkabilir. Eğer köpeğinizi günlük egzersiz rutini için dışarı çıkartamıyorsanız; onlara yürüyüş arkadaşları bulabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

•Bir Aile Üyesi ya da Bir Arkadaşının Ölmesi

köpeklerde depresyon
Köpekler oldukça duygusal canlılardır. Köpekler sevdikleri bir insan ya da bir canlının ölmesi sonucunda depresyona girebilirler. Bu nedenle eğer köpekler böyle bir şey yaşıyorsa onunla daha fazla ilgilenmeli ve yanında olduğunuzu belli etmelisiniz.

•Sahibinin Depresyonda Olması

köpek bakımı
Köpekler sahiplerinin ruh hallerinden etkilenebilirler. Bu nedenle sizin ruh haliniz depresyona yakın ise bu köpeğinizi de etkileyecektir.

•Köpeğin Cezalandırılması ya da Kötü Davranılması

köpek eğitimi
Köpekler korku ya da stres altından oldukları zaman depresyona girebilirler. Köpeğinizi yaptığı bir davranış sonucunda cezalandırırken dikkatli davranmalısınız. Çünkü köpeğinizi cezalandırmak isterken onu depresyona sokabilirsiniz. Özellikle köpeklere eğitim verilirken kullanacağınız cezalandırma yöntemleri teşvik etmekten çok caydırıcı olabilir. Yani köpeğinizin küsmesine neden olabilir. Bu nedenle köpeklerde pozitif eğitim oldukça önemlidir.

•Köpeklerin Hastalanması

köpek hastalıkları
Köpeklerin tıbbi açıdan çeşitli sorunlar yaşaması onların depresyona girmelerine neden olabilir. Sağlık sorunları beraberinde çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle köpeğinizin eğer bir sağlık sorunu varsa depresyona girmemesi için veterinerden yardım almalısınız.Diğer Yazılar
Haftanın Konuğu / Özge ve Gandalf The Grey
14 Ağustos 2018
İlk konuğumuz sevgili Özge, kedisi Gandalf'ı anlatıyor.
YAZIYI OKU
Kediler Hakkında 10 İlginç Bilgi
9 Mayıs 2018
Kediler hakkında daha önce belki de hiç duymadığınız veya nadir duyduğunuz 10 ilginç bilgiyi öğrenmeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evetse beraber içeriğimize göz atalım.
YAZIYI OKU
Dünyayı Gezen Evcil Hayvanlar
6 Mayıs 2018
Dünyayı gezmek birçoğumuzun hayali! En güvendiğimiz dostumuzla dünyayı gezmek ise eşsiz bir fikir.
YAZIYI OKU
İstanbul'da Evcil Hayvanınız İle Gidebileceğiniz 10 Pati Dostu Mekan
3 Mayıs 2018
Hayvan severliliği ile örnek olmuş mekanlar kalbimizde ayrı bir sempati kazanmış durumda; haydi hep beraber bu mekanları inceleyelim!
YAZIYI OKU
Evcil Hayvanların Yaşlı İnsanlar İçin Sağladığı Yararlar!
17 Nisan 2018
Evcil hayvanların varlığı yaşlı insanlar için hem mental hem de fiziksel birçok yarar sağlar. Özellikle kedi ve köpek sahibi olan yaşlı insanlar gün içerisinde daha çok hareket ederek günlük hayatlarında aktif olmalarını sağlar. Köpekleri ile gün içerisinde çıkacakları yürüyüş günlük egzersizleri için yarar sağlayacaktır.
YAZIYI OKU